Pohybový vývoj dítěte je velmi individuální. Je důležité, aby si rodiče všímali spíše toho, jak dítě jednotlivé pohyby vykonává než toho, kdy ho poprvé zvládne. Maminky na portálu Modrý Koník popisují různé schopnosti v různých měsících. Zdůrazňují tedy, že na to, abyste vývoj dítěte vyhodnotili jako zdravý a přirozený, není potřeba přehnaně sledovat kalendářní měsíce ale to, jestli si je dítě při vykonávání pohybů sebejisté.
První měsíc
V prvním měsíci života se jen zdánlivě dítě chaoticky převaluje. Faktem je, že v tomto období vidí okolní svět jen každý druhý novorozenec. Pro pouze reaguje na vnější nebo vnitřní podněty.
Když dítě otočí hlavičku, nožičky směřují do té samé strany a páteř tak vytvoří oblouk do písmena C, pravá a levá strana se pohybuje ve stejném rozsahu.
Druhý měsíc
Všechny zdravé děti už v druhém měsíci života vidí. Svaly na rukách a nohách se postupně uvolňují a dítě se už umí při ležení na bříšku podepřít a zvednout hlavičku nad 45°.
Při zaklánění se příliš neprohýbá. Když leží na zádech, otáčí hlavičkou pouze ze strany na stranu se stejnou intenzitou. Pěstičky už nesvírá neustále jakoby v křeči, ale jenom občas, když se zlobí.
Třetí měsíc
Přibližně kolem třetího měsíce života se posilní svaly tak, že dítě je schopné při ležení na zádech udržet nohy v pravém úhlu. Při ležení na bříšku se dokáže vzpřímit a hlavičku otočit do boků bez pohybu trupu.
Při podepírání se na bříšku mu hlavička nepadá do boků a ani dozadu, ale dívá se přímo před sebe.
Čtvrtý a pátý měsíc
Ve čtvrtém a pátém měsíci se začíná učit nesymetrické pohyby. To například znamená to, že se při dosahování se dokáže podepřít jedním kolenem a chytit hračku volnou rukou. Při ležení na zádech dokáže udržet zvednuté nohy a oběma rukama si i prohlížet hračku. Díky dobře vyvinutým břišním svalům se dokáže vzpřímit na bříšku už i na úplně natažené ruce.
Při hraní si s hračkou na bříšku nepadá na nos. Na zádech si je jisté a neválí se už ze strany na stranu.
Šestý měsíc
Šestý měsíc přináší první velký obrat ze zad na bříško. Tento obrat přichází postupně od rukou, následuje trup a nakonec se převalí i nohy. Na bříšku je čím dál tím více vzpřímené a někdy už i zvedne bříško nad podložku.
Při převalování ohýbá kolena i lokty a hlavička už mu vůbec nepadá dozadu.