Paralyzér je typ zbraně, který má rukojeť, stlačitelný spouštěč a tupou hlaveň. Podobá se klasické pistoli, ale místo toho, střelby projektilů, paralyzér vysílá elektrický šok a při dotyku s člověkem na krátkou chvíli ho utlumí tak, že není schopen se hýbat nebo mluvit. Paralyzéry nejčastěji používají bezpečnostní síly včetně policie.
Existují tři typy paralyzérů: klasický paralyzér, ruční omračující zbraň a kapalná omračující zbraň. Jak již z názvu plyne, tyto paralyzéry jsou navrženy tak, aby neusmrtili, jen omráčili zasaženého. V každém případě paralyzéry nejsou hračkou a neměly by být používány nerozvážně. Mnozí lidé se často stávají oběťmi násilného útoku nebo okradení. Paralyzér může sloužit i jako obranná pomůcka při takových útocích. Je jednoduchá na používání, ale vždy je třeba dodržovat pokyny zákona.
Jak funguje taková zbraň
Paralyzéry fungují na principu vysílání elektrického proudu přes nervové buňky. Tento elektrický proud pohání schopnost svalů reagovat na příkazy mozku a umožňuje mozku přijímat informace, které tělo přijímá z okolí (dotek, chuť, vůni). Narušení nervových buněk je dosaženo tím, že se generuje elektrický náboj paralyzéru s vysokým napětím a nízkým proudem. Jinými slovy, elektrický náboj má velký tlak, ale není intenzivní. Tlak náboje umožňuje proniknout do těla, a to i přes několik vrstev oblečení. K tomu, aby to mělo účinek, zasažena osoba musí být v dostatečné blízkosti, aby byla v přímém kontaktu s taserem (s elektrodami). Vzhledem k tomu, že elektrický náboj není intenzivní, krátký zásah elektřiny není dostatečně silný, aby fyzicky trvale poškodil tělo zasažené osoby. Uvnitř těla však elektřina je dostatečně silná na to, aby dočasně narušila nervový systém a tím znehybnila zasaženého člověka.
Paralyzéry na slovenském trhu
U nás (na slovenském trhu) jsou momentálně dostupné pro každého nad 18 let. V některých zemích je ale přísný zákaz nákupu nebo vlastnění této zbraně. Na Slovensku můžete nakupovat paralyzéry a jiné zbraně např. i na této internetové prodejně www.afg.sk.